Odbudowa Żłobka nr 30 przy ulicy Majora

Budynek Żłobka Samorządowego nr 30 został odbudowany w roku 2011 (uruchomiony w lutym 2012 r.), jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce.

4 czerwca 2010 r. na skutek wybuchu gazu spowodowanego uderzeniem pioruna zniszczeniu uległ budynek jedynego żłobka znajdującego się na terenie naszej Dzielnicy. Wybuch nastąpił w godzinach nocnych w czasie gdy w budynku nie było podopiecznych i personelu.

Jeszcze w tym samym dniu miejsce katastrofy zostało zabezpieczone przez Straż Miejską i Policję a prowadzenie czynności wyjaśniających przyczyny wypadku rozpoczęła prokuratura i Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Z uwagi na liczne mikropęknięcia fundamentów, jak też naruszenie ścian nośnych podjęto decyzję, iż budynek należy rozebrać w całości.

Pierwsze dni po tragedii należały do nerwowych, zarówno rodzice dzieci uczęszczających do żłobka jak też radni domagali się podjęcia przez Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego szybkich decyzji dot. odbudowy zniszczonej placówki i wyznaczenia jej tymczasowej siedziby. Po interwencjach rodziców, mediów i radnych dzielnicy sprawy potoczyły się we właściwym kierunku. Prezydent Jacek Majchrowski wydał oświadczenie, w którym zobowiązał się do odbudowy żłobka w jego dotychczasowej lokalizacji oraz zapewnienia tymczasowej siedziby dla tej placówki, rozpoczęto prace rozbiórkowe i procedurę przygotowywania projektu nowego budynku. Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę zobowiązującą Prezydenta do odbudowy żłobka a Wojewoda Małopolski Stanisław Kracik skutecznie przyspieszył działania służb badających przyczyny wypadku co poskutkowało usprawnieniem prac rozbiórkowych, dotychczas spowalnianych przez postępowanie wyjaśniające przyczyny wypadku.

Co należy do rzadkości w Naszym Mieście nie było większych problemów ze znalezieniem pieniędzy na odbudowę zniszczonej placówki. Koszt budowy nowego obiektu został wyceniony na 4 mln złotych z tego 2,5 mln, zostało przyznane w ramach dotacji rządowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, pozostałe środki w wysokości 1,5 mln znalazły się w Budżecie Miasta Krakowa uchwalonym przez Radę Miasta Krakowa 16 lutego br.

Nowy żłobek jest większy niż ten zniszczony podczas katastrofy (znajduje się w nim miejsce dla ponad 100 dzieciaków). Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań związanych technicznych, nowy obiekt nie posiada instalacji gazowej, co wydatnie wpływa na bezpieczeństwo obiektu.

Zniszczony budynek Żłobka nr 30 przy ul. Majora

Spotkanie rodziców i pracowników żłobka z Wojewodą Małopolskim Stanisławem Kracikiem

Dni Dzielnicy III zbiórka podpisów pod petycją w sprawie odbudowy żłobka na Prądniku

Ruszamy z odbudową, pierwsze wbicie łopaty razem z Prezydentem Jackiem Majchrowskim

Nowy kolorowy budynek żłobka

Widok na nowy budynek i ogród

Od góry od Twojej lewej: zniszczony budynek Żłobka nr 30 przy ul. Majora, spotkanie rodziców i pracowników żłobka z Wojewodą Małopolskim Stanisławem Kracikiem, dni Dzielnicy III zbiórka podpisów pod petycją w sprawie odbudowy żłobka na Prądniku, ruszamy z odbudową, pierwsze wbicie łopaty razem z Prezydentem Jackiem Majchrowskim, nowy kolorowy budynek żłobka, widok na nowy budynek i ogród.
Odbudowa Żłobka nr 30 przy ul. Majora